Ev alırken nasıl pazarlık yapılır?

Yeni bir ev satın almak çok önemli bir ticari karar. Yılların birikimini bir gayrimenkule yatıracak, belki de bir kaç yıl boyunca kredi ödeyeceksiniz. Bir evi en iyi fiyata almak için pazarlık ederek indirim istemeniz çok doğal. Peki ev pazarlığı nasıl yapılır?

 

Alanında yıllarca tecrübeli bir meslek sahibi olabilirsiniz. Yine de konut pazarlığı bambaşka bir konudur. Ortalama bir insan hayatında1 ya da 2 kez ev satın alır. Mesleği ev alım satımı yapmak olmayan hiç kimse doğal olarak bu alanda yeteri kadar deneyimli olamaz ve bu işin inceliklerini yeteri kadar bilemez.

 

Emlak danışmanınız kimden yana?

emlakçınıza dikkat edin

Öncelikle sizin yanınızda yer alacak, gerektiğinde sanki avukatınızmış gibi çalışacak, alanında uzman bir gayrimenkul danışmanı (emlakçı) bulun. Almak istediğiniz evin sahibine verdiği sözler nedeniyle ev fiyatını düşürmek istemeyecek bir emlakçı ile alabileceğiniz indirim de sınırlı olacaktır. Türkiye şartlarında emlakçıların alıcıdan mı satıcıdan mı yana olduğu ile ilgili yazımız için (bkz. Emlakçı kimden yanadır?)

Hislerinizle değil rapor ve analizlerle konuşun

istatistikler

Başka herhangi bir malın pazarlığını yaparken sahip olduğunuz “doğal yetenek” bu alanda işe yaramayacaktır. Elinizde gayrimenkulün bağımsız ve lisanslı uzmanlar tarafından hazırlanmış gayrimenkul değerleme raporu bulunmalı. Bunu gayrimenkul danışmanınızdan ya da bir değerleme uzmanından talep edin. Ek olarak bölgeye ve hatta gayrimenkul piyasasına dair ekspertiz raporlarına sahip olmanız da çok önemli.

Burada önemli bir noktaya dikkat çekelim. İnternetteki satılık evleri tarayıp halen müşteri bekleyen ilanların fiyatlarına bakmak size yardımcı olmayacaktır. İhtiyacınız olan bilgi, bölgede satılmış evlerin ne zaman ve hangi fiyattan satıldığıdır. Bunun için bölgenizin geçmişini takip eden bir uzman ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

Bu çalışmalar sayesinde hem doğru evi doğru fiyata aldığınızdan emin olur, hem de pazarlık aşamasında masaya eliniz çok daha kuvvetli şekilde oturabilirsiniz.

 

 

Alıcı olarak gücünüzün farkına varın

Türkiye’de, özellikle İstanbul’da bu dönemde alıcıların güçlü olduğu bir gayrimenkul piyasası bulunmakta. Bir alıcı olarak gücünüzün, avantajlarınızın farkına varmanız önemli. Hem sizin ve hem de özellikle karşı tarafın bu durumun bilincinde olması pazarlığın tüm seyrini değiştirebilir. (bkz. Gayrimenkul piyasasında kim güçlü? Alıcılar mı satıcılar mı?)

 

B planınız hazır olsun

plan-b

Değerlendirebileceğiniz, ihtiyacınıza uygun bir kaç alternatif mülkü hazırda tutun. Hiç esnek davranmayan bir satıcı bile böyle bir durumda yeniden düşünmek isteyebilir. Bunu asla blöf yapmak gibi düşünmeyin; doğru karar verebilmek için elinizin altında hayallerinize tam olarak uyan birden fazla alternatif olmalı. Yanınızdaki danışmandan hayallerinize büyük ölçüde uygun evleri sizin için bulmasını talep edin. (bkz. Hayalimdeki ev nerede?)

 

Yuvako sizin yanınızda

yardıma hazırız

Yuvako’da Alıcı Danışmanları, sadece ev almak isteyen kişilere hizmet eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, sizin yanınızda durarak haklarınızı & çıkarlarınızı savunur. Beğendiğiniz ev için bağımsız ve SPK lisanslı uzmanlara değerleme raporları hazırlatır ve size ücretsiz temin eder. Bu ve benzeri raporları kullanarak sizin için profesyonelce pazarlık eder. Kendi kendinize ya da klasik bir emlakçı ile çalışırken alamayacağınız indirimleri almanızı sağlar. Özetle Yuvako ile hayalinizdeki evi, en iyi fiyata alırsınız.

 

Yeni bir ev almak istiyor ve klasik emlakçılar ile çalışamayacağınızı düşünüyorsanız bir Yuvako uzmanına danışmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

 

Bizimle İletişim Kurun

One thought on “Ev alırken nasıl pazarlık yapılır?

  1. bencede alıcılar artık piyasada daha güçlü çünkü ekonomik durum yüzünden artık çoğu insan ev alamıyor.. evini satmak isteyenler pazarlık yaparken daha dezavantajlı durumda.. doğru fiyatlama yapmakta önemli kırık dökük evlere bile 800-900bin istemeyin artık!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir