Erenköy

Köşklerden bugüne prestij kültürü

ERENKÖY'E HOŞ GELDİNİZ

Erenköy Mahallesi, Osmanlı'dan beri varlıklı ailelerin köşklerine ve yazlıklarına ev sahipliği yapar. 60'lı yıllara kadar ayakta kalan bu yapılar apartmanlaşma sonrasında bugünkü halini alır. Eski bahçelerden yadigar yaşlı çam ve kestane ağaçları Erenköy'ün sokaklarına huzur ve güzel kokular katar. Nereden geldiği meçhul yeşil papağanlar dahi bu bölgeyi kendilerine yuva olarak seçip ortama adapte olmuştur. Tabi son yıllarda Erenköy'de kuş sesleri kamyon ve temel kazma seslerine karışır. Bölge, ihtiyaçtan önce yüksek getiriyi hedefleyen kentsel dönüşüm hareketinin Kadıköy'deki favori mekanıdır.

Mahallenin Etiketleri

TREN
OTOBÜS
MİNİBÜS
GALİP PAŞA CAMİ
PERŞEMBE PAZARI
ETHEM EFENDİ CADDESİ
MİNİBÜS YOLU
KAZIM KARABEKİR CADDESİ
SAKİN
GELENEKSEL
MODERN
ESNAF
SESSİZ
KOMŞULAR
Lüks site sakinleri eski mahallelilere karşı
MAHALLENİN ARTILARI, EKSİLERİ
Taşı toprağı altın mahalle
YAŞAM TARZI
Modern ve geleneksel bir arada
NASIL EVLER BULABİLİRSİNİZ?
Apartmanlar da yüksek, fiyatlar da

LOKASYON


Kuzey Komşusu: Sahrayıcedit Mahallesi
Güney Komşusu: Suadiye ve Caddebostan Mahallesi
Batı Komşusu: Göztepe Mahallesi
Doğu Komşusu: 19 Mayıs ve Kozyatağı Mahallesi

Toplu Taşıma

Taksim → Bostancı (sadece Taksim'den dönüş yönü)
Kadıköy → ER1, ER2, 2, 10S, 17, 17L, 202
Kadıköy → Kartal, Pendik, Küçükbakkalköy
Kadıköky → Gebze (yakında)

Mesafeler

Kadıköy İskele:6 km Taksim:17 km Maslak:20 km Beşiktaş:15 km

CİVAR

Erenköy

Mahalle kültürü sınav veriyor

Eski zamanlardan kalma köşkler, bahçelerinin bir kısmını kaybederek apartmanlaşır ve bugünkü Erenköy'ü oluşturur. Erenköy Mahallesi ağaçlıklı yapısını bu geçmişine borçludur. Yine de mahalle kültürü günümüze kadar çoğunlukla korunmuş halde diyebiliriz. Ancak bugünlerde kentsel dönüşüm etkisine giren bölge bu özelliğini daha ne kadar koruyabilir bilinmez; zira aynı sokakta aynı anda ilerleyen 3 inşaat görmek mümkün.

Komşular

Lüks site sakinleri eski mahallelilere karşı

Bölgeden geçen tren yolu, toplumsal yapı ve ev fiyatları anlamında Erenköy'ü ikiye böler. Sahil tarafında bulunan, arsa değeri çok yüksek evlerin sahipleri çoğunlukla varlıklıdır ve bölgede uzun yıllardır oturur. Kuzeyde kalan bölümde ev fiyatları nispeten daha ulaşılabilir seviyelerde kalmıştır. Tren yolunun üzerinde kalan bölümde oturanlar da bölgenin eski sakinleri olup sahile göre daha orta halli ve muhafazakar yapıdadır. Kuzey tarafta hala yaşatılan komşuluk ilişkileri sahil bölümünde lüks sitelerin içinde kaybolur.

Mahallenin Artıları, Eksileri

Taşı toprağı altın mahalle

▲ Ana arterlere yakın olmasına rağmen sakin, keyifli ve yemyeşil sokaklar,

▲ Bağdat Caddesi, Ethem Efendi Caddesi, Şemsettin Günaltay Caddesi (Minibüs Caddesi) gibi çekim alanlarına yürüyerek gidecek kadar yakın,

▲ Hem prestijli ve lüks, hem de eski ve sıcak mahalle atmosferi,

▲ Çocuklu aileler için rahat ve genel anlamda güvenli bölge.

Ancak bu güzelliklerin yanında

▼ Kentsel dönüşüm nedeniyle çok yoğun inşaat varlığı olan bölgede kamyon trafiği, Erenköylülerin hayatının ayrılmaz bir parçası,

▼ Evini kentsel dönüşüm kapsamında yıktıran Erenköy sakinleri yine aynı bölgede kiraya çıktıkları için kira fiyatları hem yüksek hem de arz yetersiz kalmakta,

▼ Raylı sisteme ve deniz ulaşımına uzak, dolmuşlar ve otobüs dışında toplu taşıma imkanı sınırlı,

▼ Perşembe günleri Çoban Yıldızı ve Şemsettin Günaltay Caddesi arasında kurulan semt pazarı nedeniyle sokaklar araç trafiğine kapatılır & ciddi yoğunluk olur.

Yaşam Tarzı

Modern ve geleneksel bir arada

Erenköy'ün sahile yakın güney kısmı İstanbul'un en prestijli bölgelerinden biridir. Burada yaşam tarzını hemen yakındaki Bağdat Caddesi ve kitlesi belirler. Şık kafe ve restoranlara, lüks markalara bir kaç adım uzaklıktasınız. Tren yolunun kuzey kısmında özellikle Erenköy İstasyon Caddesi ve çevresinde sanki zaman yıllar önce durmuştur. Eski mahalle kültürü, birbirini tanıyan komşular, her ihtiyacı karşılayan yerel esnaf ve semt pazarı bölgenin geleneklerini muhafaza eder.

Nasıl Evler Bulabilirsiniz?

Apartmanlar da yüksek, fiyatlar da

Kentsel dönüşüm sonrası yenilenmiş, yüksek katlarda deniz gören, süperlüks fiyat kategorisinden evler. 30+ yaşında 4-5 katlı apartmanlarda içi masraflı yatırımlık daireler. Şehir içinde yazlık havasını yaşatan havuzlu & güvenlikli prestijli siteler.

Erenköy Mahallesindeki satılık/kiralık evleri 3D gezin

3D Gez

..ya da aradığınız evi tarif edin, sizin için Yuvako araştırsın

Tarif et

;